Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Još jedna izgubljena decenija

Komentari (40) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 31 maj 2010 09:41
Saša
Hvala, šta drugo reći!?
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 31 maj 2010 12:59
Goran Jevtović
Posle ovako kvalitetnog referata i "otvaranja očiju" i najzagriženijima, suvišno je bilo šta reći, osim bravo profesore i svaka čast!

E, sada, za one koji ne veruju u "teoriju zavere" i glavne ciljeve iste, poverujte bar u praksu i evidentne "rezultate". Sada bi i konačno trebalo da bude svima jasno šta je značio surovi pohod na bivšu SFRJ, razbijanje, a zatim višegodišnji obračun sa Srbijom i dovođenje na vlast poslušnika i izvršioca prljavih radova u pljački ovoga naroda i svih mogućih resursa.
I kada se neko suprostavi argmentima da je odavno napravljen plan, stvarno je mučno.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 31 maj 2010 15:35
Gde je logika
Iz izveštaja Komisije na čijem čelu je bio nobelovac Majkl Spens, može se samo zaključiti da ekonomska nauka nema pojma zašto su neke zemlje ekonomski uspešne a neke nisu. Zajednička odlika zemalja analiziranih u ovom izveštaju je da su u periodu od 25 godina ostvarivale u kontinuitetu stope rasta iznad 7 odsto. Sve ostalo je različito. Ima tu i velikih i malih zemalja, i onih sa demokratskim i onih sa autoritarnim političkim sistemima, i onih koje su praktikovale protekcionizam i onih koje su imale liberalne ekonomske režime, i onih koje su se oslanjale na domaću štednju i onih koje su bile širom otvorene za strane investitore.... Pa šta je onda to što im je zajedničko i što je rezultiralo visokim stopama rasta? Komisija to ne zna a ne zna ni ekonomska nauka. Međutim, ukoliko bi to konstatovala tako jasno, onda bi samu sebe diskreditovala kao nauku, i zato Komisija donosi „naučni“ zaključak koji profesor Dušanić ponavlja, da je „ključ uspeha“ „pragmatična vlada posvećena ekonomskom rastu“. Ali zadatak Komisija je upravo bio da odgovori na pitanje – KOJE EKONOMSKE POLITIKE su primenjivale "pragmatične vlade posvećene ekonomskom rastu" koje su se u praksi pokazale kao uspešne. Malo više logike ne bi škodilo.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 31 maj 2010 15:45
Momčilo
Apsolutno fenomenalan tekst, sigurno najbolji koji sam do sada imao prilike da pročitam, na temu ekonomije to jest odsustvom iste u Srbiji.

Sve je tako podrobno, a opet sažeto objašnjeno, i zdravom logikom razumljivo. Jednostavno je strašno, STRAŠNO, šta je učinjeno sa državaom Srbijom i njenom ekonomijom, koja i nije bila bogzna kakva, ali je imala nekakvu proizvodnju i privredu, dok je sada kao očerupana kokoška.

Odavno već kruži teorija o "nultom industrijkom" razvoju, ili "post-idustrijskoj" eri čovječanstva, što je želja svjetskih moćnika koji uostalom i kontrolišu MMF, Svjetsku banku i Svjetsku trgovinsku organizaciju, ne bi li uništili srednju klasu i doveli je do ropstva i gladi.

Opet teorija zavjere, reći će razni eksperti(pametni i knjiški ljudi), ali zar iko više i može da sumnja u postajanje zavjere? Poslije svega?

Ova kriza ekonomska, se nije slučajno desila, kao što ni ekonomski krah Srbije i dužničko ropstvo većine zemalja nije slučajno i neplanirano samo "došlo". Sve ide svojim planom. Ništa, apsolutno ništa nije slučajno, i sve je vrlo detaljno isplanirano. Kriza je isplanirana i tek dolazi, da bi se dala legitimnost dolazećoj reformi svetskog finansijskog sistema, kao i da bi se oborile sve trenutne glavne monete.

Jedna nova svjetka moneta, jedan centralizovan svjetski finansijski sistem, jedna vlada i jedno globalno svjetsko tržište. To je cilj na kome se radi, i sve ide manje više po planu za sad.
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 31 maj 2010 16:04
Zoran Tucaković
Tekst je odličan.

Ipak, nekoliko primedbi:

Neverovatno ali istinito, oni su tu euforiju zasnivali na ekonomskoj teoriji (neoklasična ekonomska misao), strategiji (neoliberalna šok terapija) i politici (Vašingtonski dogovor) koja se, u poslednjoj deceniji HH veka pokazala izuzetno neuspešnom u svim državama gde je primenjivana.

Ta teorija/strategija/politika pokazala se izuzetno uspešnom sa stanovišta centara u kojima je osmišljena. Sa stanovišta država u kojima je primenjivana, jasno je da se pokazala "izuzetno neuspešnom", ali zato očekivanom i poželjnom sa stanovišta tih centara, pošto je njihov interes otežavavanje izvoza "država u tranziciji", najpovoljnije korišćenje sirovina i stvaranje uslova za maksimalni uvoz iz zapadnih zemalja sa hroničnim problemom tržišta.

Pored toga, iz Izveštaja je vidljivo da su se svi uspešni modeli bazirali na visokoj stopi štednje i investicija, te da inostrano zaduživanje ne može da bude adekvatna zamena za domaću štednju.

Štednja? U redu, ali "visoka stopa investicija"? Odakle, i u šta? Nemoguće je da ta visoka stopa sama po sebi osigurava uspešnost modela, bez obzira na izvor i oblast u koju se ulaže, i bez obzira na konkretnu državu i njen ekonomski sistem. Pogledajte primer Mađarske.

Mnogo je ozbiljniji slučaj sa onima koji dobro znaju pravo stanje stvari ali javno podržavaju i propagiraju nešto sasvim drugo što je u interesu svetske oligarhije i domaće kompradorske elite, rukovodeći se, pri tome, pomodnim doktrinarstvom, ideološkim fanatizmom, političkim simpatijama ili jednostavno time što se to dobro plaća.

"Mnogo ozbiljniji slučaj"? Nazovimo stvari pravim imenom - izdaja ekonomskih i privrednih interesa vlastite države! Razlozi kojima se takvi rukovode mnogo su prozaičniji i opipljiviji od ponuđenog "pomodnog doktrinarstva". Čak i izrazi "ideološki fanatizam" i "političke simpatije" deluju previše eufemistički, i mogu da posluže samo kao nedostojno opravdanje posrnulima i kupljenima.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 31 maj 2010 16:35
Odbrana i poslednji dani
Izvanredan tekst.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 31 maj 2010 18:29
Jasna
Bravo profesore!
Ne slazem se jedino sa tezom da nakon "petooktobarske revolucije",opozicija nije imala jasna plan kako da zemlju povede putem ekonomskog prosperiteta,te je upravo to bila situacija da medjunarodna zajednica ponudi svoje "dobre usluge".
Smatram da to nije bila "situacija",vec uslov za dolazak "petooktobarske opozicije na vlast.
Dakle sprovodjenje neoliberalnog koncepta je bio razlog zbog cega su dovedeni na vlast!
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 31 maj 2010 18:54
Jasna
Zelim samo da dodam da je S.Milosevic bio prepreka sprovodjenju tog koncepta i zbog toga je uklonjen sa vlasti,verovatno ce jednog dana uci u istoriju kao antiglobalista.
Medjutim ono sto je tuzno je cinjenica da smo zbog kasnjenja u reformama ,mogli da vidimo svu pogubnost istih,(npr u Rusiji,pod Jeljcinom i Cubajsom),ali nasa opozicija i korumpirana elita,je to kasnjenje predstavljala kao veliki hendikep i katasrofu za Srbiju,a naravno zna se ko je bio krivac za kasnjenje u "svetlu ekonomsku i neoliberalnu buducnost" Srbije.
Po dolasku na vlast ,samo su ispunjavali naloge,a korumpirana elita je cutala.Retko koji ekonomista je dizao glas,medju njima i prof.Dusanic,doduse ne na novoosvojenim "slobodnim" medijima,jer na njima nije bilo mesta,protivnicima i kriticarima ekonomskih reformi.
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 31 maj 2010 20:37
Sokenekos
Precizno, tačno, konkretno -- fantastično! Kada Prof. Dušanić nebi učestvovao u nekom budućem timu koji bi radio na ekonomskom preporodu Srbije, bio bi to zločin. Još da se tekst odštampa i podeli deci po srednjim školaama, fakultetima, i narodu dok su još pismeni.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 01 jun 2010 07:23
Cernisevski
- Sta tek reci na vest sa naslovne strane da "Nemačka, nažalost, nije voljna da podrži pristupanje Srbije EU".

Pa zar tako od nase jedine alternative ?!?
Preporuke:
0
0
11 utorak, 01 jun 2010 10:17
bez reci
U normalnim, samosvesnim, demokratijama "privatizacija" srpske drzavne kompanije od strane instrane drzavne kompanije bi se smatrala PREVAROM.
Jer kako moze da DRZAVNA strana kompanija da bolje upravlja SRPSKIM resursom nego SRPSKA kompanija.
Sama pomisao da se prodaju drzavne sume, drzavne vode, drzavna distributivna mreza za elektricnu energiju ili telefon bi se smatrala VELEIZDAJOM.
Ovo je samo dokaz da nemamo svoju drzavu.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 01 jun 2010 11:23
MP
Molim NSPM da ovaj tekst uvaženog G.Dušanića odštampa i dostavi svim relevantnim političkim strankama,poslanicima Skupštine RS,Bladi i svim ministarstvima u što više primeraka.Predlažem da čitaoci sajta NSPM osnuju fond iz koga će se platiti da ovaj tekst objavimo u svim najtiražnijim dnevnim i nedeljnim novinama u Srbiji.
Preporuke:
0
0
13 utorak, 01 jun 2010 11:50
Mohikanac
Imam utisak da i profesor Dušanić i većina komentatora ( koji se sa njim slažu) kritikuju način KAKO je izvršena privatizacija. Pitanje je, međutim, da li je UOPŠTE trebalo privatizovati državnu/društvenu svojinu. U svakom slučaju, kada je takva odluka doneta, onda su stvari MORALE da se odvijaju kako su se odvijale. Ne postoji način da sva ta ogromna nacionalna blaga - fabrike, zemljište, rudnici, izvorišta mineralnih voda, trgovinski lanci, poslovni prostor, stambeni prostor....pređu na regularan način u privatno vlasništvo, odnosno, da budu plaćeni po punoj ceni. Jedini način je bio ili pljačka ili poklon, odnosno rasprodaja. A počelo je sa poklonom. Basnoslovno društveno bogatstvo od 680 hiljada stanova ili preko 30 milijardi evra (ako se uzme da prosečan stan ima 50 kvadrata a da je prosečna vrednost kvadrata 1000 evra) je praktično poklonjeno jednom broju ljudi. Svi zaposleni, nekoliko miliona njih je izdvajalo za stambenu izgradnju a samo 600 hiljada su postali vlasnici. Ti vlasnici-poklonoprimci žive u uverenju da su oni to pošteno zaradili svojim doprinosom. Samo se ne pitaju šta je sa doprinosom onih dva miliona koji nisu ništa dobili. Ne pitaju se da li je normalno da neko za svoj radni vek dobije penziju i ništa više. Da neko za svoj radni vek dobije penziju i vlasništvo stana. I konačno da neko za svoj radni vek dobije penziju, plus vlasništvo stana, plus akcije u vrednosti od desetina hiljada evra. A svi su imali istu školsku spremu i svi su samo radili svoj posao i ništa više. A do takve skaredne i nemoralne situacije je doveo već prvi zakon o privatizaciji koji je usvojen za vreme Miloševića. Da li je on bio svestan nepravde koja je posledica tog zakona (a kao socijalista je morao biti za sistem nagrađivanja prema radu) nije mi jasno. Još manje mi je jasno kako to nisu videli socijalisti-teoretičari na čelu sa akademikom Markovićem.Nažalost,sve što je usledilo je samo posledica te prve odluke.
Preporuke:
0
0
14 utorak, 01 jun 2010 12:30
za borbu-spreman
Sve je jasno-Srbija je porobljena u svakom pogledu,pa i ekonomskom,naravno.
Vlast od 05.10.2000-te,je postavljena od neprijatelja srba zato sto je nekvalitetna a prema njima(usa,pre svega) poslusna.
Samo borba srbina spasava!
Preporuke:
0
0
15 utorak, 01 jun 2010 17:53
Jasna
@Mohikanac
S.Milosevica optuzuju za sve i svasta,to je licnost najocrnjenija u novijoj srpskoj istoriji,ali to nije nista novo imajuci u vidu srpski mentalitet,kao sto su komunisti optuzivali Drazu Mihajlovica i od njega pravili djavola,tako sada Dosovci optuzuju Milosevica i za sve svoje sadasnje a,verovatno i buduce neuspehe,on im dobro dodje kao izgovor(pored SEKE,koja se sada takodje pojavila kao dobar izgovor).
Ja nisam nikakav advokat SMa,ali optuzivati Milosevica zato sto je omogucio ljudima da jeftino otkupe stanove,je jednostavno smesno.Cula sam za razne stvari koje mu stavljaju na teret,ali ovakva optuzba ,ili zamerka,prevazilazi moju mastu.Zaista sam iznenadjena,prosto ne mogu da verujem da ima takvih koji mu i to zameraju.Inace i ja sam jedna od srecnica (tj moj otac,koji spada u tih vise od pola miliona ljudi) koji je otkupio stan u to vreme i presrecna sam zbog toga jer danas ne bi imala od cega da otkupim stan.
Inace Milosevicev zakon o privatizaciji i Dosovski zakon o privatizaciji nemaju blage veze jedan sa drugim,i taj Milosevicev zakon bio je medju prvim zakonima koji je ukinut cim su "petooktobarci"dosli na vlast,zapitajte se zasto?
Preporuke:
0
0
16 utorak, 01 jun 2010 18:21
Nikola Turajlić
Autor je jedan od malog broja srpskih ekonomista koji su, uporno godinama, dokazivali svu pogubnost bezumne ekonomske politike postoktobarskih srpskih vlasti.
U svim svojim autorskim tekstovima on osudjuje promotere Vašingtonskog svetog trojstva, te ukazuje na katastrofalne posledice pridržavanja istog, što je za svakog razumnog ekonomski obrazovanog čoveka, nepobitno.
U ovom tekstu, pored uobičajene kritike ekonomske politike, autor u fusnotama iznosi i poneke "pikanterije", što tekst čini interesantnijim.
Medjutim napred navedeno nije razlog mojeg javljanja, već činjenica da se autor ne upušta u bilo kakovo predlaganje mera za ispravljanje stanja izazvanog dosadašnjom katastrofalnom ekonomskom politikom. Drugim rečima oko ovog pitanja kruži kao kiša oko Kragujevca, za razliku od "suboraca" Kovačevića i Katića, koji predlažu široki dijapazon mera (želja), koje nisu previše u korelaciji sa stanjem stvari.
Postavlja se pitanje da li autor takove predloge mera uopšte ima ili iste sakriva kao zmija noge, iz samo njemu znanih razloga.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 01 jun 2010 19:10
Nikola Turajlić
@ Jasna
Na tvojoj podršci Miloševićevoj privatizaciji stanova dokazat ću ti, kako sebičnost kvari čistotu misli (čak ruši sisteme, ali ovo nije tema).
Moraš priznati da je pol miliona nosioca stanarskog prava bilo privilegovano, u odnosu na toliko podstanara. Prvi su dobili i dalju privilegiju da svoje stanove otkupe za bagatelu, a podstanari su stanove mogli kupovati po tržišnim cenama.
Dakle ne možeš ovo Miloševićevo kupovanje glasačke podrške, nazvati pravednom i poštenom privatizacijom.
O nebrojenim malverzacija ne treba ni govoriti.
Ja sam svoj nasledjeni stan predao firmi, bez popularne odstupnine, a novom stanaru sam isti okrečio po njegovoj želji.
Medjutim nisam ni ja sam bezgrešan, jer sam iskoristio društvo, sagradivši kuću kreditima, koji su inflacijom potpuno obezvredjeni.
Dakle realno i pošteno bi bilo stanove prodati po tržišnim cenama, odnosno ostaviti stanarima stanarsko pravo sa mogućnošću otkupa, a korisnicima kredita iste revalorizirati.
Drugim rečima nisam se ni ja bunio protiv ove greške u proceduri, ali istu i ne opravdavam.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 01 jun 2010 21:24
Jasna
@Nikola nije pravedno prema podstanarima,ali mnoge stvari nisu pravedne,takav je zivot ,sto bi se reklo.
Ali ako nije bilo dovoljno stanova da se podele svim gradjanima tj i podstanarima ,to ne znaci da je losa ideja da onima koji su imali drustvene stanove ne bude omoguceno da ih jeftino otkupe.Da nije to uradjeno tada ,danas bi retko ko u Srbiji imao stan u vlasnistvu.Ipak je to uradjeno u korist gradjana,odn makar dela gradjana.
Isto tako prema Milosevicevom Zakonu o privatizaciji zaposleni su dobijali akcije i mnogi koji su radili u uspesnim firmama,dobili su lepe pare od prodaje tih akcija,a npr bili su obicni radnici u tim firmama.I ja to ne smatram nepravdom,jer ne mozemo svi raditi u uspesnim firmama.Naprotiv radujem se da bar neko od obicnih gradjana nesto dobije od drzave,iako ja licno nisam dobila nijednu akciju,niti cu je dobiti jer radim u drzavnoj ustanovi.
Pitam se sta je za vreme ove dosovske vlasti dobio bilo koji gradjanin,pod uslovom da nije tajkun,"bizmismen"ili politicar?
Ako ne racunamo Dinkicevih "1000evra" od akcija.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 01 jun 2010 21:26
Era
Bravo profesore. Doslednost u stavovima, a da se pod pritiscima marginalizacije ne proda ‚‚duša‚‚ đavolu kao što su uradile mnoge kolege iz Ekonomskog instituta, zaslužuje divljenje i poštovanje.
Sve veći broj stručnjaka, takođe odbačenih od establišmenta, deli vaše stavove. Nadam se da će i oni dati svoje priloge NSPM, ne samo sa kritikom tekućih pogubnih ekonomskih politika već i konkretnim predlozima za radikalne promene istih.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 01 jun 2010 22:04
Mohikanac@Jasna
Pre svega ne spadam u one koji optužuju Miloševića za sve i svašta. Imao je hrabre državničke poteze, imao je i previde i pogrešne procene. Njegovo držanje u Hagu mu služi na čast kao što služi na čast srpskom narodu. Njegovo isporučivanje u Hag služi na sramotu onima koji su ga isporučili ali i onima koji su se pravili da ne znaju za to isporučivanje. Toliko o Miloševiću. A sada o privatizaciji. Ne postoji dobar zakon o privatizaciji CELOKUPNE PRIVREDE I SVIH RESURSA jedne zemlje. Takva privatizacija može biti samo pljačkaška. Poštena privatizacija bi podrazumevala da se za resurse koji iz društvenog vlasništva prelazi u privatno vlasništvo plati puna cena. Takve pare jednostavno ne postoje pa ono što je državno (ili društveno) može postati privatno samo putem poklona (kao stanovi) ili putem pljačke (kao privredne organizacije). A pošto poklon nisu dobili svi ,onda je i taj poklon jedan vid pljačke.

Međutim, suštinsko pitanje na koje Vi možda imate odgovor a koje prevazilaze moju maštu, je sledeće: zašto su socijalisti na čelu sa Miloševićem uopšte doneli zakon o privatizaciji? Notorna je stvar da je kolektivna svojina sinonim za socijalizam a da je privatna svojina sinonim za kapitalizam. Zato su komunisti posle osvajanja vlasti 1945. izvršili nacionalizaciju –privatnu svojinu pretvorili u državnu. E sad, kako neko može da se naziva socijalistom, da se u svom partijskom programu poziva na Marksa i da istovremeno donese zakon kojim se ta društvena svojina, sinonim socijalizma, pretvara u privatnu svojinu, koja neminovno podrazumeva kapitalizam.

Konačno, Vi verovatno znate da u velikim gradovima, pre svega u Beogradu, ima dosta mladih ljudi od 20 ili 30 godina, koji su vlasnici dva, tri stana iz otkupa koje su nasledili od jedne babe, od druge babe, od neudate tetke..... Istovremeno, u velikim gradovima, pre svega u Beogradu, ima masa oficirskih porodica najurenih iz bivših jugo republika, koje se potucaju po nužnim smeštajima i samačkim hotelima. Da li Vam to smeta?
Preporuke:
0
0
21 utorak, 01 jun 2010 22:33
Milan
Kako to sve deluje prosto i jednostavno kad se čovek razume u stvar, ne mulja i ne mistifikuje - a za razliku od većine svojih profiterski nastrojenih "kolega". Čini mi se da se na NSPM polako uobličuju konture nekog "ekonomskog programa za spas Srbije". Ili bih barem ja voleo da je tako.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 01 jun 2010 22:33
Padobran
Odlican tekst. Nisam bio upoznat sa detaljima nase ekonomske veleizdaje ali sam vec po-odavno prestao da verujem prodatim dusama iz vladajuce koalicije i dosao do nivoa gde svaki njihov politicki ili ekonomski komentar shvatam kao propagandu koja nema nikakve veze sa realnoscu i ciji je jedini cilj opravdanje svoje nesposobnosti i odrzavanje na vlasti po svaku cenu.

Ono sto me duboko brine je sto cemo svi mi ovaj nas
slobodan pad
bez padobrana tek osetiti kada nam isti ti bezalternativci rasprodaju i ono malo sto je ostalo i mi dodjemo do nivoa onih scene iz Afrike i Indije gde hiljade ceprkaju po djubristima ne bi li nasli hranu ili nekakav materijal za prodaju da bi preziveli.
Preporuke:
0
0
23 utorak, 01 jun 2010 22:35
au mile
Niko nije kriv za ono što nam se događa osim nas samih. Zar je moguće da se niko ne zapita, na kojim osnovama se zasnivao nerealno visok standard poslednjih deset godina. Niko se preterano ne buni (svaka čast izuzecima- usamljenim i intelektualno poštenim individualcima) zbog besomučne rasprodaje, pozajmice i ogromne potrošnje(tri P kako je spomenute negde u fusnoti). Naš narod je skloniji da veruje lažima DOS - ovog režima, dok god prima kakvu takvu platu i zaradu. Medijsko oblikovanje javnog mnjenja je samo izgovor svih nas koji ne činimo ništa da zaustavimo ove zlikovačke postupke režima koji ovu zemlju vuče u bezdan. Uništavajući ekonomsku osnovu društva i svodeći je na bednog zavisnika od tuđe pomoći i tuđe volje, čine i veći zločin nego što su to činili razni osvajači i okupatori. Slobodan Milošević, za koga nemam da kažem ništa lepo, je u odnosu na ovaj bašibozuk koji sada vlada Srbijom, oličenje genijalnosti i vizionarstva.
Jedan komentator je pitao kakva je to ekonomska politika koja bi bila potrebna Srbiji. Da iko zna odgovor, dobio bi Nobelovu nagradu. Ali dopustiću sebi drskost da kažem kako su Srbiji potrebni kvalitetnije obrazovanje, domaće jake investicione banke, domaće firme, protekcionizam , pozitivni ekonomski nacionalizam, sveopšta disciplina i štednja, vera u svoju zemlju i svoj narod. A to je nemoguće dok je ovaj nesposobni, korumpirani i kompradorski režim na vlasti.
Preporuke:
0
0
24 sreda, 02 jun 2010 13:41
bez reci
Posmatrajuci celokupno ponasanje ljudi koji trenutno upravljaju Srbijom i sve vise price oko podrucja postradalih poplavama (kojih je bilo i ranije ali se nije o njima pricalo u ovako velikom obimu kao sada) namece se pitanje:
Da li je prekomerna prica oko poplava i stete koju naseljima nanose neregulisani vodotoci priprema naroda za prodaju drzavnih voda stranicima?
ili
Podizanje adrenalina narodu i skretanje paznje na druge stvari da ne bi razmisljao kako tesko zivi?
Mislim da je i jedno i drugo.
Preporuke:
0
0
25 sreda, 02 jun 2010 13:52
bez reci
Kada Srbija proda stranicma vodotoke, vodni potencijal i zemljiste pod vodotocima, kada rasproda sumski potencijal i zemljiste pod sumama, kada rasproda puteve i zemljiste pod putevima, kada rasproda elektrosistem i zemljiste pod njim - gde ce ostati drzava Srbija?
Preporuke:
0
0
26 sreda, 02 jun 2010 15:39
Vinetu@Jasna@Mohikanac
Zakon koji su doneli socijalisti je bio zakon o poštenoj privatizaciji jer su oni hteli da uvedu pošten kapitalizam. Dobro, to nije baš dosledno ali, Bože moj, ne treba biti cepidlaka. Osim toga, nekada su mislili da je sitnosopstvenički mentalitet veliko zlo, a onda su razmislili, promenili mišljenje i počeli da forsiraju mala i srednja preduzeća. A što se tiče onih piljara, knjižara, apotekara kojima su posle rata oduzeli radnjice, apoteke, knjižare i ostavili ih na ulici bez igde ičega - šta se može – takav je život. Nekada su mislili i da je renta nemoralna, da svako treba da živi od svog rada. Posle su promenili mišljenje, i tako sada ti klinci bez jednog dana radnog staža koji su se preko baba i deda dočepali dva tri (društvena) stana mogu na miru da rentiraju te stanove. Što neki radnici koji su radili dvadeset i trideset godina nisu došli na red da dobiju društveni stan pa su i dalje podstanari – šta da se radi. I što su stanovi koje su predratne babe i dede ostavile svojim unucima posle rata oduzeti, nacionalizovani i pretvoreni u državne – šta se može. Takav je život.
Preporuke:
0
0
27 sreda, 02 jun 2010 17:04
Ugo Čavez
Ta priča o neoliberalizmu postaje dosadna. Nije ekonomska nauka ta koja stvara ekonomsku realnost već je obrnuto. Neoliberalni kapitalizam nije stvorila neoliberalna dogma već je ona samo uvila u naučne oblande pojavni oblik kapitalizma na kraju 20.og i na početku 21. og veka. A taj pojavni oblik je finansijski kapitalizam koji se zakonito razvio iz industrijskog kapitalizma. Dakle, neoliberalizam nije ništa drugo nego kapitalizam u sadašnjoj fazi razvoja. On ima posebno surove oblike na periferiji svetskog kapitalističkog sistema a Srbija spada u tu periferiju. Zato svi ti programi i antiprogrami, sve te priče akademskih i antiakademskih ekonomista, režimskih i antirežimskih – ne vode nigde. Jedini izlaz iz krize može doći iz naroda, od običnih ljudi, osiromašenih i poniženih. A na koji način? Pa nacionalizacijom svega privatizovanog. Poštena privatna svojina je samo ona koja je stvorena SOPSTVENIM radom.
Preporuke:
0
0
28 sreda, 02 jun 2010 18:52
Če Gevara@Ugo Čavez
Da, jedini realan, pošten i spasonosan program izlaska iz krize bi bio onaj koji predvidja nacionalizacija svega što je privatizovano. Ono što je narod stvorio treba narodu i vratiti. A ko hoće da bude privatni vlasnik stana, radnje, fabrike – neka izvoli. Neka zasuče rukave a društvo treba da ga pomogne. Onaj ko se trudi, radi i zaradi zaslužuje poštovanje. Svako drugo vlasništvo stana, radnje, fabrike je obično lešinarenje nad imovinom koju je godinama stvarao čitav narod. I zato su svi ti antiprogrami koji se zasnivaju na kritici dosadašnje privatizacije, isto tako prazna i licemerna priča kao i programi koje navodno kritikuju.
Preporuke:
0
0
29 sreda, 02 jun 2010 18:53
Petrushin
Mozda je bilo bolje da je profesor napisao kako se Telekom moze da bori sa tako jakom konkurencijom?

Vecina evropskih telekomunikacionih kompanija* ima vece godisnje profite od vrijednosti srpskog Telekoma, dok im je trzisna vrijednost veca nekoliko puta od srpskog BDP-a!

Zamislite samo koliko Deutsche Telekom izdvaja za R&D, a koliko nas Telekom? Njihov najnoviji R&D centar u Izraelu vrijedi nekoliko stotina miliona evra. Sta uopste Telekom moze da radi u poredjenju sa takvim velicinama, nego da mu svakim danom vrijednost opada, a tehnologija stari, dok ce stanovnistvo da placa losije usluge vecim cijenama i oporezivanjem drzave.

Mislim da je prodaja odlican posao, posebno sto smo dobili dugorocnog sigurnog partnera, koji je medju najboljih 5 telekominikacionih sistema u Svijetu. Mozda bi drzava trebala ODMAH da ponudi, da parira svakom njihovom ulozenom R&D evru u Srbiji, a ne da zali sto je prodala nesto sto ce neminovno da gubi na vrijednosti i tehnologiji.

Da ne pominjem nas menadzment, gdje se jos radi na starom komunistickom principu "Ciji si ti mali?"

Profesor je u svom izlaganju trebao da pomene zasto je Telekom MORAO DA SE PRODA: glavni razlog je bio da je MMF nacrtao nasim 'strucnjacima' za sve i svja, da je druga solucija da dodju do novca - koji je potreban za pokrivanje rupa u budzetu i trgovinskoj razmjeni - da se kupuje direktno na trzistu - sto bi kostalo 15%.

Ovako su prodali Telekom da plate za rusvaj koji su napravili nasi uvozno orijentisani tajkuni, a narodu su to preveli, kao da ce da se gradi od tih para autoput.

Drzava je do grla u dugovima, koji su kratkorocni i stizu svi uskoro za naplatu. Bice jos prodaja i obecanja da je to za buduca planiranja.

Da je neke srece drzava bi nasla nacin da oporezuje ove sto uvoze razno smece, a pomogla ljude koji stvaraju - kao sto su IT kompanije.


---------
FT Global 500 Companies in 2010

http://media.ft.com/cms/607e0f18-67b6-11df-a932-00144feab49a.pdf
Preporuke:
0
0
30 sreda, 02 jun 2010 23:35
Pragmatičan
Pošto profesor Dušanić -čini mi se - nema običaj da odgovara komentatorima ovog sajta, bilo bi dragoceno da nas uputi na neki svoj tekst u kome izlaže svoje viđenje izlaska iz krize. Kritike neoliberalne ekonomske politike su opšte poznate i, kao što je primećeno u jednom komentaru, postaje malo zamorno, da ne kažem dosadno, čitati o pogubnosti te politke. Dakle, nadajmo se da ćemo uskoro imati prilike da se upoznamo sa konkretnim predlozima profesora Dušanića.
Preporuke:
0
0
31 četvrtak, 03 jun 2010 00:26
Objektivan@Ugo Čavez
To sa nacionalizacijom nije loša ideja. Trebalo bi svim tranzicionim vlasnicima stanova, placeva, fabrika i ostalog oduzeti to što su stekli privatizacijom i obešteti ih na isti način na koji će biti obeštećeni predratni vlasnici stanova, placeva, fabrika i ostalog a to znači - dati im neke papire sa kojima mogu da se slikaju. Takav je život, što bi se reklo ili što bi rekla gospođa/gospođica/drugarica Jasna.
Preporuke:
0
0
32 četvrtak, 03 jun 2010 08:46
Jovan B. Dušanić
(za: Nikola Turajlić i Pragmatičan)

Sa zadovoljstvom čitam komentara na moje tekstove (i svima sam, koji ih pišu, zaista zahvalan na tome), ali ne mislim da i ja treba da se uključujem u rasprave.
Sada to činim, zbog molbe nekih čitaoca da ih uputim na moje ranije tekstove u kojima izlažem predloge reformisanja srpske privrede.
Na sajtu (http://www.dusanic.rs/) se nalazi obimniji tekst koji sam napisao još u decembru 2000. godine (objavljen u časopisu Finansije br.1-2/01) i gde postoji i poglavlje – Šta da se radi u Jugoslaviji ? – (Videti: http://www.dusanic.rs/1-jugoslovenskaprivreda.pdf).
Takođe, mogu se u mojoj knjizi „Bećarska ekonomija“ pogledati poglavlja – Kako reformisati srpsku privredu ?, te Ko da predvodi modernizaciju ? – (Videti: http://www.dusanic.rs/becarska.html).
Preporuke:
0
0
33 četvrtak, 03 jun 2010 17:14
Dimitrije
Dusanic pre svega ima profesionalne hrabrosti da se suprotstavi kravljevstvu ekonomskih poltrona (profesora ekonomije) koji unistavaju generaciju za generacijom studenata ekonomije. “Horski pevaci” kako ih naziva Dusanic, ili “trubaduri optimizma” (kako ih naziva Katic) su saucesnici ekonomske destrukcije koja nas je zadesila. Od vaznijih stvari koje Dusanic u svome tekstu pominje izdvojio bih: 1) iluziju kako je u sistem dovoljno ubaciti svez novac, a onda ce “nevidljiva ruka” uciniti ostalo, 2) precenjen dinar, tj. uvodjenje monetarnog sidra u uslovima neravnoteze, a onda (kasnije) i zadrzavanje monetarnog sidra u uslovima ogromne neravnoteze, 3) neshvatanje cinjenice da od efikasnosti privatizovanog preduzeca drzava nema nikakvu korist jer sav profit odlazi iz zemlje itd. Ja volim da kritikujem, ali ne da bih kritikovao vec da bih pomogao da se dodje do jedinstvenog stava, barem kod nas ekonomskih antidogmata. Jedan deo koji nije najpreciznije izrecen je deo o “podsticanju stednje”. U tom pogledu, ako se pod tom stednjom misli na sto manju potrosnju (pre svega iz uvoza) onda se sa tim slazem, ali ako se misli na stednju u bankama – onda je vec to diskutabilna teza. U uslovima kada su stranci vlasnici skoro kompletnog bankarskog sektora, banke plasiraju novac tamo gde im se to kratkorocno najvise isplati: 1) kreditiranje stanovnistva (sto po pravilu dovede do naduvavanje balona u sektoru nekretnina) i 2) kreditiranje tajkuna u procesu privatizacije, sto znaci da se novac ne ulaze u investicije vec u promenu vlasnistva preduzeca. Ako se tome doda dvovalutnost sistema, monetarno sidro i visoka referentna kamatna stopa, onda su to idealni uslovi za “currency carry trade” i za ogroman odliv kapitala iz zemlje, a to opet dovodi do paradoksalne situacije da stednja u bankama postaje stetna stednja. Ministarstvo finasnija i NBS su glavni krivci za haos u kome se sada nalazimo.
Preporuke:
0
0
34 četvrtak, 03 jun 2010 19:41
Cernisevski
@Petrushin
Mislim da je prodaja (Telekoma, prim. Cernisevski) odlican posao

- Ma, apsolutno. Kao sto je i sve sto smo raskucili bilo sve sam odlican do odlicnog posla, u kojima smo stekli sve same 'strateske partnere'.

Doduse, jest da smo ostali bez icega svog, i raskantali ono sto su generacije sticale, al' se bar neko vreme zivelo, onako evropski...jer i kad se propada, nek se bar propada 'sa stilom'.
Preporuke:
0
0
35 četvrtak, 03 jun 2010 22:20
Pragmatičan@ Profesor Dušanić
Hvala profesore za informaciju.
Preporuke:
0
0
36 petak, 04 jun 2010 13:02
BB jedan
Ekonomska politika je način upravljanja ekonomskim sistemom. To znači da je izbor ekonomske politike određen (u pretežnoj meri) tipom ekonomskog sistema a tip ekonomskog sistema je određen (u pretežnoj meri) svojinskom strukturom jedne privrede. I tako dolazimo do suštine našeg problema. Svojinska struktura koju su stvorili petooktobarci je privatnosvojinska sa malim učešćem državne svojine i sa velikim izgledima da u skoroj budućnosti bude totalno privatnosvojinska. Ekonomski sistem uspostavljen na takvoj svojinskoj strukturi praktično ne ostavlja manevarski prostor za izbor ekonomske politike. Svaka mera ekonomske politike koja nije po volji privatnog kapitala i privatnog interesa može biti anulirana tako što će se privatni kapital delocirati u zemlju koja ima propise i zakone koji njemu odgovaraju. Sama mogućnost delokacije deluje kao ucena pa u zemljama kao što je Srbija vlast i ne donosi zakone i mere ekonomske politike koje bi „naljutile“ privatan kapital i potencijalne privatne investitore. Zaključak je da sa ovakvom svojinskom strukturom i njoj primerenim ekonomskim sistemom nije moguće voditi bitno drukčiju ekonomsku politiku. I mada predlozi nekih komentatora o nacionalizaciji mogu izgledati preterano, pitanje podržavljenja nekih grana i oblasti će morati da se postavi pre ili kasnije. U protivnom sve te priče o nekom drukčijoj ekonomskoj politici su jednostavno besmislene.
Preporuke:
0
0
37 subota, 05 jun 2010 08:47
Nikola Turajlić
Poštovani g. profesore!
Grci bi rekli: Hic Rodos, hic salta!
Po uspostavljenoj ispravnoj dijagnozi oboljenja pacijenta, lekar mora predložiti terapiju, odnosno pripremiti rodbinu za najgore (ukoliko leka nema).
Dakle mogli bi ste u nekom od narednih tekstova, dati samo vaše "vidjenje", ne i dvotomni program (kao Popović), mera ekonomske politike za "ozdravljenje" aktuelnog stanja srpske privrede, ukoliko isto imate.
Ne verujem da ostajete u celosti kod Vaših ranijih predloga, zbog "promenjenih okolnosti" (kako bi pravnici stvar okvalificirali).
Završavam kometar našom narodnom: Šutnja je zlato!
Preporuke:
0
0
38 subota, 05 jun 2010 09:29
Dijasporac
Ja mislim da je deplasirano raspravljati o ekonomskoj politici u Srbiji,kad čovek nešto ima nameru da uradi dobro sve svoje snage usmerava prema tim ciljevima a šta su bili ciljevi vladujućeg establišmenta Srbije u poslednjoj deceniji? Tajkunizacija,dakle nije ekonomski progres države.
Inaće ja sam pristalica privatizacije javnog sektora ali sa strateškim partnerima a novac od privatizacije mora se usmeravati u razvoj,tu nema dilema a šta ovi rade,znate svi ,služi im da se održe na vlasti pokrivajući javnu potrošnju i još plus krediti.
Profit javnih preduzeća??? Kad god se izvrši revizija poslovanja dođemo do stvarnog stanja,oni su ustvari gubitaši koji služe vladajućim grupacijama za lično bogačenje i pokrivanje partijskih izdataka.
Cene i kvalitet uslužnog proizvoda javnih preduzeća?
To je nemerljivo,zašto bi građaninu neka smrknuta poštanska službenica pružala uslugu,ja hoću kao da sam u marketu,uostalom vladajuća garnitura nije izvršila ni reformu javne uprave i neće,reagovaće političko tržište i odoše sa vlasti.
Nema nam spasa sa ovom "ekonomskom politikom" !!!
Preporuke:
0
0
39 subota, 05 jun 2010 16:05
Petrushin
Profesor Dusanic se zalaze za centalizaciju i etatizaciju privrede, a znamo kako se sve slavno zavrsilo.

Ovo sto se desava u Srbiji nije nimalo drugacije onome sto se desava na Zapadu: Banke naprave prvo haos, onda upadne drzava da otplacuje te njihove 'dugove', naravno, novcem poreznika; samim tim privatni kapital ostane netaknut i umnozen - spreman da nastavi da pravi profit.

Dugovi narodu, profit eliti!

Tajkunizacija je ista prica: Drzava zatvara oci na manipulacije sa off-shore firmama - prebacivanjem novca van zemlje, da bi se ta 'strana' firma onda pojavila - sa tim istim novcem - kao ulagac i kreditor, tim istim izneshenim novcem - istom vlasniku.

Ali, ovaj put se sve upisuje kao "dugovanje" i nije podlezno oporezivanju. Drzava istovremeno ulazi da spasava lopova u ime spasavanja nezaposlenosti i izvoza - i tako u krug!
Preporuke:
0
0
40 subota, 05 jun 2010 20:43
BB jedan@Dijasporac
Imate pravo, tajkunizacija nije isto što i ekonomski progres države. Ali ni privatizacija javnog sektora nije isto što i ekonomski progres. Evo zašto:
Kada se govori o javnim preduzećima neophodno je praviti razliku između finansijske rentabilnosti, ekonomske rentabilnosti i društvene rentabilnosti.

Neko preduzeće može biti finansijski rentabilno a ekonomski i društveno nerentabilno i čak štetno. To je slučaj sa industrijom naoružanja, trgovinom oružjem, proizvodnjom i prodajom droge ali i mnogim uslugama koje ne spadaju u kriminalnu sferu i koja najčešće ostvaruju nadprosečne profite ali ništa ne doprinose ekonomskom boljitku društva. Naprotiv, njihovo poslovanje najčešće proizvodi negativne efekte.

Zatim postoje preduzeća koja su rentabilna ekonomski ali ne i društveno, tačnije, sa stanovišta šireg društvenog interesa su neutralna. To je slučaj sa većinom privatnih firmi koje dobro posluju. One donose korist samo svojim vlasnicima i uskom krugu zaposlenih.

Konačno, postoje preduzeća koja su društveno rentabilna. To su javna preduzeća koja se tako i zovu zato što posluju u javnom, društvenom interesu. Cilj njihovog poslovanja i nije ostvarivanje profita već pre svega obezbeđivanje svim građanima neke usluge ili nekog proizvoda po pristupačnim cenama. Radi se o uslugama i proizvodima koji se u određenom trenutku smatraju kao sastavni deo civilizovanog života. To su recimo voda, električna energija, prevoz. Primera radi, ova preduzeća omogućavaju svim građanima prevoz, uključujući i one iz zabačenih krajeva gde privatni kapital nema interesa da posluje; svim građanima čine dostupnim korišćenje vode i električne energije i održavaju vodovodne i elektromreže i tamo gde privatni kapital nema interesa da se angažuje. Ovakvim poslovanjem javna preduzeća doprinose ekonomskoj rentabilnosti čitave privrede pa se zato može reći da je njihova ekonomska rentabilnost posredna.

U svakom slučaju, poslovanje javnih preduzeća se ne može procenjivati sa usko finansijskog stanovišta.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner